III Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach, KJ Lewada 2006

Cylindry, trzewiki, woale, suknie… W ostatni majowy weekend w LKJ „Lewada” w Zakrzowie, odbyły się, organizowane przez Stowarzyszenie ‚W Damskim Siodle’, Mistrzostwa Polski Amazonek w damskich siodłach.

Trzy lata temu członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli próby stworzenia sportu jeździeckiego w jeździe po damsku. Pomysłodawcą był Mikołaj Rey i w jego klubie „Szarża” odbyły się pierwsze zawody w ujeżdżeniu w damskich siodłach. Początki były trudne. Jednak z roku na rok liczba chętnych do uprawiania tej pięknej dyscypliny oraz uczestniczek Mistrzostw rośnie. W konkursach wzięły udział nie tylko amazonki, które startowały w latach ubiegłych, ale również nowe entuzjastki tej dyscypliny sportu. W kwietniu odbył się po raz pierwszy, zorganizowany przez Stwowarzyszenie i LKJ „Lewada”, kurs jazdy w damskim siodle, w którym wzięło udział jedenaście nowych entuzajstek jazdy po damsku. Kilka z nich wystartowało w tegorocznych Mistrzostwach.

Pierwsza na czworobok wjechała Agnieszka Koryl, w kapeluszu rodem z filmu „Pożegnanie z Afryką”! To ona była jedyną uczestniczką kursu, na tyle odważną, by wziąć udział we wszystkich konkurencjach Mistrzostw Polski. W sobotę rozegrano półfinały, w niedzielę finały oraz konkurs Elegancji.

Do tej pory Mistrzostwa Polski Amazonek odbywały się jedynie w ujeżdżeniu. Jednak biorąc pod uwagę fakt ogromnego zainteresowania skokami w damskim siodle oraz ilość chętnych, odważnych i doświadczonych w skokach amazonek, w tym roku po raz pierwszy rozegrano również konkurs skoków. Wiodły w nim prym siostry Skowron – Małgorzata na Laeirze, która konkurs wygrała, oraz Barbara na klaczy Blaga – ze „Stajni pod Skowronkiem”. Trzecie miejsce zajęła amazonka z Czech, Karolina Frankelova na Century Nakelsky. Tegoroczne Mistrzostwa były bowiem konkursem międzynarodowym. Z Republiki Czeskiej przyjechały ze swoimi końmi, siodłami i pięknymi, barokowymi sukniami trzy amazonki, które wzięły udział we wszystkich konkurencjach.

Mistrzynią Polski w ujeżdżeniu została Agnieszka Marek na koniu Barbarus. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna Mistrzyni, Barbara Skowron na klaczy Blaga, natomiast trzecia była Adrianna Menes na Calroda A, amazonka debiutująca w Mistrzostwach.

Zasady oceniania konkursów ujeżdżenia w damskim siodle różnią się od oceniania konkursów klasycznego ujeżdżenia. Bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim elegancja, dosiad i postawa amazonki; nie bez wpływu na ocenę jest strój i rząd. Te wszystkie elementy oceniane są przez jednego z sędziów, na osobnym arkuszu, i stanowią 50 procent oceny ogólnej.

Nowością tegorocznych zawodów było pojawienie się sportowych strojów amazonek, biorących udział w Mistrzostwach. Ponieważ powstały przepisy uzupełniające przepisy ogólne, a uwzględniające specyfikę jazdy po damsku, w tym roku wyraźnie różniły się stroje sportowe od strojów do pokazów i Konkursu Elegancji.

Ten ostatni właśnie był trzecią konkurencją Mistrzostw. Polegał on na zaprezentowaniu się amazonki konno, w damskim siodle, w stroju nawiązujacym do sukien historycznych lub kostiumie zaprojektowanym i wykonanym samodzielnie. Oceniana była postawa i prezencja amazonki, jak i pomysłowość, niekonwencjonalność i inwencja twórcza w wykonaniu i doborze kostiumu. Oceniało go specjalnie wybrane jury, w skład którego weszli Ludgarda Buzek, Marie-Catherine Marusarz, Ewa Rurynkiewicz, Tomasz Biernawski, Piotr Michnikowski oraz Roch Siemianowski.

Uczestniczki zaprezentowały wspaniałe stroje. Karolina Frankelova oraz Helena Vrbicka z Czech wystapiły w karminowych sukniach barokowych ze złotymi dodatkami i oryginalnymi kapeluszami. Edyta Lesiak jako anioł prezentowała się lekko i zwiewnie, a Agnieszka Koryl – w pomysłowo przerobionej przez siebie sukni ślubnej i ogromnym kapeluszu – zrobiła furorę wśród publiczności oraz niektórych jurorów, uzyskując najwyższe noty i wielkie brawa. Siostry Skowronówny zaprezentowały się w sukniach, wzorowanych na historycznych amazonkach z XIX wieku. W tej sytuacji szacowni jurorzy mieli nie lada problem z wyłonieniem zwyciężczyni. Ostatecznie jednak zwyciężyła Agnieszka Marek, która za występ w pięknej ciemnozielonej sukni otrzymała puchar Prezesa Stowarzyszenia ‚W Damskim Siodle’ dla najelegantszej amazonki.

Imprezę – tradycyjnie już – prowadził Marek Gajewski z Wrocławia. Przyjechała też Marie-Catherine Marusarz, która – wraz z amazonkami ze Stowarzyszenia – reprezentowała Polskę w czerwcu 2004r. w słynnym pokazie podczas wyścigu „PRIX DE DIANE HERMES” w Chantilly, we Francji. Honorowy patronat nad imprezą, podobnie jak w roku ubiegłym, objęła pani Beata Tyszkiewicz. Dopisali honorowi goście oraz publiczność.

Imprezę uświetnił paradny pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji z Wrocławia.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury, była to udana impreza, która dostarczyła zarówno uczestnikom jak i publiczności wielu wspaniałych wrażeń i emocji, zarówno sportowych jak i – ściśle związanych z tą piekną dyscypliną sportu jeździeckiego – estetycznych.

Jola Lipka

Wyniki – III Mistrzostwa Polski Amazonek, Zakrzów 27 – 28 maja 2006, Klub: LKJ Lewada

UJEŻDŻENIE

Miejsce Koń Amazonka Klub WYNIK
1 DZIEN
WYNIK
2 DZIEN
SUMA
1. Barbarus Agnieszka Marek LKJ „Lewada” 68,744% 77,211% 145,955%
2. Blaga Barbara Skowron „Stajnia Pod Skowronkiem” 67,297% 75,281% 142,578%
3. Calroda A Adrianna Menes Lotna Poznań 61,831% 76,190% 138,021%
4. Century Nakelsky Karolina Frankelowa Czech Republik 61,416% 69,605% 131,021%
5. Lawir Małgorzata Skowron „Stajnia Pod Skowronkiem” 58,167% 69,705% 127,872%
6. Reina B Helena Vribicka Czech Republik 57,064% 62,418% 119,482%
7. Japonka Karolina Remiśko LKJ „Lewada” 52,813% 63,013% 115,826%
8. Cypisek Kamila Kotyzowa Czech Republik 70,219% 70,219%
9. Cycero Agnieszka Koryl UKJ „Rumak” Miłocin 52,692% 52,692%

 

Sędzia główny
Marek Gajewski

SKOKI

Miejsce Koń Jeździec Klub Wyniki
27.05.2006
Czas
27.05.2006
Wyniki
28.05.2006
Czas
28.05.2006
SUMA
PUNKTÓW
SUMA
CZASU
1. Lawir Małgorzata Skowron „Stajnia Pod Skowronkiem” 0 33,28 0 29,21 0 62,49
2. Century Nakelsky Karolina Frankelowa Czech Republik 0 38,84 0 30,28 0 69,12
3. Blaga Barbara Skowron „Stajnia Pod Skowronkiem” 4 34,62 0 37,63 4 72,25
4. Cycero Agnieszka Koryl UKJ „Rumak” Miłocin 12 37,34 E E E E
5. Emir Justyna Kawalec LKJ „Lewada” Zakrzów R R R R R R

 

Sędzia główny
Marek Gajewski