II Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach Zakrzów, 1-2 października 2005

W pierwszy weekend października, przy pięknej, słonecznej pogodzie, w Ludowym Klubie Jeździeckim „Lewada” w Zakrzowie, już po raz trzeci odbyły się, organizowane przez Stowarzyszenie ‚W Damskim Siodle’, Mistrzostwa Polski Amazonek w damskich siodłach. W tym roku Stowarzyszenia skorzystalo z zaproszenia p.Andrzeja Sałackiego i LKJ „Lewada”, gdzie już wcześniej odbywało się kilka pokazów jazdy po damsku.

Jak zwykle w Zakrzowie, organizacja i oprawa imprezy była przygotowana nienagannie. Imprezę prowadził Marek Gajewski z Wrocławia, dopisali honorowi goście oraz publiczność.

Barbara Skowron

Barbara Skowron

Małgorzata Kaliszewska

Małgorzata Kaliszewska

Ponieważ w tym roku honorowy patronat nad imprezą objęła pani Beata Tyszkiewicz, która nie mogła być osobiście, reprezentowała ją na imprezie córka, Karolina Wajda.

Imprezę uswietnił paradny pokaz Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz pokaz skoków w damskich siodłach, wykonany przez siostry Barbarę i Małgorzatę Skowron ze „Stajni Pod Skowronkiem” w Podkowie Leśnej. Równie ciekawie zaprezentował się Mikołaj Rey, który wykonał pokaz umiejętności kawaleryjskich na koniu Plamka.

Sylwia Kołodziej

Sylwia Kołodziej

Ania Rey

Ania Rey

Mistrzostwa uświetniły swoją obecnościa również Ludgarda Buzek, Danuta Jazłowiecka, Ewa Rurynkiewicz, Katarzyna Dowbor oraz Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz.

Te dwie ostatnie wystąpiły konno w niebanalnych sukniach, jadąc wprawdzie w siodłach sportowych, ale obiecując już wkrótce spróbować jazdy po damsku.

Marzena Skowron

Marzenna Skowron

Małgosia Skowron

Małgosia Skowron

W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie towarzyskie zaproszonych Pań, poświęcone tematowi „Piękno i elegancja znów w sporcie jeździeckim”.

Zasady oceniania konkursu różniły się nieco od oceniania konkursów klasycznego ujeżdżenia. W konkurencji ujeżdżenia zwraca się uwagę przede wszystkim na ruch konia, natomiast w konkursie amazonek większą rolę odgrywa elegancja i postawa amazonki; nie bez wpływu na ocenę jest strój i rząd. Na świecie w konkursach jazdy po damsku ocenia się przede wszystkim ogólne wrażenie występu amazonki na koniu. Dlatego również w Mistrzostwach Polski Amazonek przyjęto podobne zasady oceny.

Maria Huebner

Maria Huebner

Rozmiar: 92681 bajtów

Dekoracja

1 października rozegrano półfinał w klasie L. Program L-8 pojechało 7 amazonek. Po pierwszym dniu rywalizacji pierwsze miejsce zajęła Maria Huebner (KJ Szarża Bolęcin), przed Barbarą Skowron (SKJ Stajnia pod Skowronkiem) i Małgorzatą Kaliszewską (LKJ Lewada). Ostatecznie Mistrzynią Polski Amazonek 2005 została Barbara Skowron (SKJ Stajnia pod Skowronkiem) na koniu Barbarus, drugie miejsce zajęła Małgorzata Kaliszewska (LKJ Lewada) na klaczy Rodezja, natomiast brązowy medal zdobyła Maria Huebner (KJ Szarża Bolęcin) na klaczy Umbra. Dalsze miejsca zajęły:

Mistrzostwa Polski Amazonek w damskich siodłach, 1-2.10.2005

Miejsce Amazonka Koń Klub Półfinał Finał RAZEM
1. Barbara Skowron Barbarus SKJ Stajnia pod Skowronkiem 65,294% 71,212% 136,506
2. Małgorzata Kaliszewska Rodezja LKJ Lewada Zakrzów 64,705% 67,725% 132,430
3. Maria Huebner Umbra KJ Szarża Bolęcin 65,882% 64,697% 130,579
4. Małgorzata Skowron Lawir SKJ Stajnia pod Skowronkiem 62,352% 65,909% 128,261
5. Anna Rey Plamka KJ Szarża Bolęcin 59,411% 67,197% 126,608
6. Marzena Skowron Barbarus SKJ Stajnia pod Skowronkiem 60,588% 64,394% 124,982
7. Sylwia Kołodziej Japonka Stow. „W Damskim Siodle” 58,823% 60,985% 119,808

Do tej pory Mistrzostwa Polski Amazonek odbywały się jedynie w konkurencji ujeżdżenia. Biorąc jednak pod uwagę fakt ogromnego zainteresowania skokami w damskim siodle, w przyszłym roku Stowarzyszenie wraz z klubami jeździeckimi, do których należą amazonki, planuje zorganizowanie w ramach Mistrzostw również zawodów skokowych dla amazonek jeżdżących po damsku.

Nie będzie to jedyna nowość. Zwyciężczyni tegorocznych Mistrzostw zdobyła Puchar, ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia „W Damskim Siodle” dla najelegantszej amazonki. Nagroda ta inauguruje konkurs elegancji, który od przyszłego roku będzie rozgrywany podczas Mistrzostw.