Elegancja w sporcie, czyli Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle

W dniach 7-8 października 2017 r. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle w Janowie Podlaskim. Już po raz trzeci stadnina amazonki gościły w tym niezwykłym miejscu.

 

 


Gośćmi specjalnymi byli Roger Philpot – światowej sławy trener jazdy po damsku, sędzia międzynarodowy oraz Prezes The Side Saddle Association oraz Elizabeth Rogers, która jest wielokrotną amazonką roku w Wielkiej Brytanii. Roger, jak zawsze, służył pomocą przy dopasowaniu siodeł, podzielił się z uczestniczkami swoją wiedzą na temat ewolucji damskiego siodła, prawidłowego dosiadu oraz używania pomocy jeździeckich. Polskie amazonki swoją wiedzą wspiera już od kilku lat. Według niego, a posiada ogromne doświadczenie w tym zakresie, w naszym kraju panie i ich wierzchowce reprezentują naprawdę wysoki poziom wyszkolenia, a jeździectwo po damsku rozwija się w dobrym kierunku.

W tym roku wśród koni wygrało doświadczenie – w konkursie ujeżdżenia seniorów i ujeżdżenia juniorów na najwyższym podium stanęły wałahy Colombo Elling i hucuł Wrotycz. Obydwa już od kilku lat startują w zawodach w damskim siodle i biorą udział w różnych pokazach. Mogliśmy podziwiać ich poprawny ruch, utrzymanie rytmu, poprawnie wykonane poszczególne elementy programów, odpowiednie użycie pomocy, a przede wszystkim harmonię między amazonkami i ich wierzchowcami.

Roger Philpot – światowej sławy trener jazdy po damsku, sędzia międzynarodowy. Z lewej Aleksandra Poprawska jako Lara Croft (Konkurs Freestyle) na koniu Koma; z prawej Edyta Pyrek-Bajcar na koniu Mu Farys Ed Areg (w sukni do Konkursu Historycznego). Fot.: Laura Borkowska