Damy w siodle – styl jazdy i styl bycia

Wydarzenie i wystawa tematyczna w dniach 30.07.-23.08.

Kasztel w Szymbarku

Przez blisko 3 wakacyjne tygodnie w Kasztelu w Szymbarku można było podziwiać damskie stroje do jazdy konnej. Wystawę otworzyło wydarzenie w formie prezentacji multimedialnej oraz pokazu jazdy w damskim siodle. Wszystko zrobiło ogromne wrażenie na odwiedzających, a dla większości był to pierwszy kontakt z takim stylem jazdy. Zachodzące słońce na tle Kasztelu, konie na dziedzińcu wśród bujnej zieleni, to była najbardziej odpowiednia oprawa dla rozgrywającego się „żywego obrazu”. Ponadto cała ekspozycja mieściła się w oficynie – zabytkowej stajni.

Aranżacja prowadziła publiczność począwszy od buduaru – gotowalni, czyli damskiego pokoju, gdzie dama zaczynała przygotowania do jazdy, aż do stroju sportowego. W tym miejscu można było poznać zabawną „historię majtek”, jaką przeszły na przestrzeni wieków damskie pantalony, by stać się niewielkimi stringami J Między eksponatami rozmieszczone były tablice z informacjami hipologicznymi, a w gablotach zgromadzono bibeloty oraz inne drobiazgi, bez których amazonka nie mogłaby się obejść.

Stroje pokazały jak ewoluowała moda jeździecka na przełomie XIX i XX wieku. Kształt jeździectwu nadawały panie, które pragnęły na równi z mężczyznami galopować bez skrępowania i stawać z nimi w szranki w rywalizacji wbrew krążącym wówczas opiniom o rzekomym złym wpływie tego sportu na zdrowi i płodność kobiet. Odpowiednio skrojona i doskonale dopasowana suknia oraz bezpieczne siodło zapewniały świetną zabawę i przyjemność z konnych przejażdżek.

Ekspozycję wieńczyły współczesne stroje do jazdy konnej, czyli amazonki, charakteryzujące się fartuchem zastępującym spódnicę. Fartuch wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród oglądających, niewiele przecież jest okazji, żeby zobaczyć tak dziwną część kobiecej garderoby.

Na dziedzińcu Kasztelu odbył się pokaz jazdy w damskim siodle. Ułożone, odpowiadające na prawidłowo używane pomoce, konie, amazonki w replikach XIX-wiecznych sukni, klasyczna muzyka w tle – ten piękny i niecodzienny obraz na pewno długo zostanie w pamięci publiczności.

Zapraszamy też do oglądnięcia galerii zdjęć:

http://wdamskimsiodle.pl/?bws-gallery=galeria-zdjec-agnieszki-koryl