Mistrzostwa Polski Amazonek

 

W 2003r. członkowie Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE” rozpoczęli próby stworzenia sportu jeździeckiego w jeździe po damsku. Pomysłodawcą był Mikołaj Rey i w jego klubie „Szarża” odbyły się pierwsze zawody amazonek w ujeżdżeniu w damskich siodłach.
Od tamtej pory, co roku Stowarzyszenie we współpracy z klubami jeździeckimi w kraju organizuje Mistrzostwa Polski Amazonek.
Jesienią 2004 w Bolęcinie odbyły się I Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach. W latach 2005 i 2006 Stowarzyszenie zorganizowało Mistrzostwa Polski Amazonek w Zakrzowie. Do 2005r. odbywały się jedynie w konkurencji ujeżdżenia, jednak biorąc pod uwagę fakt ogromnego zainteresowania skokami w damskim siodle, w roku 2006 w ramach Mistrzostw zostały zorganizowanie również zawody skokowe dla amazonek jeżdżących po damsku. W tym samym roku rozegrano również pierwszy konkurs kostiumowy – Konkurs Elegancji o Puchar Prezesa Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE”. W 2007r., kiedy Mistrzostwa Polski Amazonek odbywały się w KJ „Huzar”, został zorganizowany pierwszy konkurs Potęgi Skoku, konkurs Strojów Historycznych o Puchar Prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz zabawny konkurs Szampańskie Wyzwanie, który został objęty patronatem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach. Od 2008r. rozgrywa się konkurs Freestyle, a rok później w Janowie Podlaskim zorganizowano pierwszy Przejazd Dowolny. W 2010r., kiedy gościem specjalnym MPA był Roger Philpot, sędziował on pierwszy rozegrany w Polsce konkurs Equitation.
Z roku na rok Mistrzostwa Polski Amazonek są coraz wiekszą, ciekawszą i liczniejszą imprezą. Są organizowane w taki sposób, aby każda z jeżdżących po damsku amazonek znalazła interesujący konkurs dla siebie – zależnie od poziomu jeździeckiego i zainteresowań.
Dlatego w zależności od poziomu zaawansowania amazonek rozgrywa się dwa konkursy ujeżdżenia – Małą Rundę oraz Mistrzostwa w Ujeżdżeniu. Również konkurs Equitation jest konkursem dla początkujących.
Konkursy kostiumowe podzielone są tematycznie i mogą brać w nich udział wszystkie amazonki, chociaż Przejazd Dowolny dedykowany jest najbardziej niedoświadczonym jeźdźcom.


Do tej pory ulgowo traktowane były amazonki, które nie zawsze stosowały się do wymogów formalnych konkursów, jednakże w celu podnoszenia poziomu zawodów będziemy kategorycznie przestrzegać zasad. Dlatego bardzo prosimy wszystkie amazonki o stosowanie się do opisów konkursów.

plik MS Word

opisy konkursów
(plik MS Word)

Przypominamy:
W konkursach sportowych obowiązuje strój sportowy! W ujeżdżeniu niedozwolone są kolczyki, woale, itp. W skokach obowiązkowy jest kask.
W Konkursie Strojów Historycznych eliminacją grozi brak opisu prezentowanego stroju.

 

Kategorie MPA

VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek 2010

 

       

9-10 Października 2010

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie „W DAMSKIM SIODLE”, Klub Jeździecki JANÓW PODLASKI
oraz
Stadnina Koni Arabskich Janów Podlaski

www.janow.arabians.pl

ZAPOWIEDŹ TELEWIZYJNA
„Kawa czy herbata?”, 8 października 2010

Gośćmi specjalnymi VII Mistrzostw byli
Roger Philpot i Elizabeth Rogers!

Czytaj dalejVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek 2010

Kategorie MPA

VI Mistrzostwa Polski Amazonek, Janów Podlaski 2009

 

         
Tak bym chciała damą być…

Pierwszy weekend października upłynął w Janowie Podlaskim pod znakiem dam i VI Mistrzostw Polski Amazonek w Damskim Siodle. Do Mistrzostw amazonki przygotowują się cały rok. Jest ich w Polsce niewiele, dlatego każda nowa dama w gronie to zaskoczenie i prawdziwa radość, że miłośniczek takiego stylu jazdy przybywa. Wszystkie panie się znają i spotykają raz w roku, właśnie podczas Mistrzostw.

Janów Podlaski amazonki przywitał słoneczną jesienią i ogromną życzliwością, którą można było zauważyć dosłownie z każdego kąta stajni. Bo chyba nic tak nie pasuje do janowskich stajni i janowskich klimatów, jak stylowe amazonki. Konie wysiadały z przyczepy, wprowadzały się do boksów i od razu było wiadomo, że i konie i panie są gośćmi wyjątkowymi, oczekiwanymi i mile widzianymi. Ta dbałość o szczegóły, dyskretne karteczki z powitaniami dla amazonek, garderoba przygotowana specjalnie na tę okazję klasyczną toaletką. Pani Aniu – to było wzruszające.

Czytaj dalejVI Mistrzostwa Polski Amazonek, Janów Podlaski 2009

Kategorie MPA

V Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek, Gliwice 2008

   
ZAPOWIEDŹ TELEWIZYJNA

zobacz na YouTube


Amazonki podbiły ośrodek wypoczynkowy

(RELACJA Patryka Arłamowskiego, qnwortal)

Czechowice. Pewnie nigdy nie usłyszałbym o tej małej, podgliwickiej wsi, gdyby nie pewne nietypowe wydarzenie, które miało tam miejsce dokładnie tydzień temu. V Mistrzostwa Polski i Międzynarodowe Zawody Amazonek w Damskim Siodle. Styl, elegancja i klasa. Trzy słowa, które mógłbym napisać na każdym z flot’s wręczanych uczestniczkom. Impreza mała, kameralna – zaledwie 9 dziewięć zawodniczek. A jednak warto było przejechać pół Polski, aby ją zobaczyć.
Początkowo zawody miały zostać rozegrane na terenie Stada Ogierów w Książu, jednak przeniesiono je na dwa tygodnie przed planowanym terminem w okolice Gliwic. Być może to właśnie zaważyło na tak małej liczbie zawodniczek.

Czytaj dalejV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek, Gliwice 2008

Kategorie MPA

IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek, KJ Huzar, 7-8.09.2007

 

 

Już po raz czwarty odbyły się Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle. Tym razem amazonki gościł Klub Jeździecki „Huzar” w Józefowie k. Żyrardowa. Mimo iż pogoda nie dopisała, w konkursach wzięły udział aż 23 amazonki, nie tylko z Polski. Na zaproszenie Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE” przybyły także jeżdżące po damsku panie z Czech i Rosji.

Czytaj dalejIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek, KJ Huzar, 7-8.09.2007

Kategorie MPA

II Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach Zakrzów, 1-2 października 2005

W pierwszy weekend października, przy pięknej, słonecznej pogodzie, w Ludowym Klubie Jeździeckim „Lewada” w Zakrzowie, już po raz trzeci odbyły się, organizowane przez Stowarzyszenie ‚W Damskim Siodle’, Mistrzostwa Polski Amazonek w damskich siodłach. W tym roku Stowarzyszenia skorzystalo z zaproszenia p.Andrzeja Sałackiego i LKJ „Lewada”, gdzie już wcześniej odbywało się kilka pokazów jazdy po damsku.

Jak zwykle w Zakrzowie, organizacja i oprawa imprezy była przygotowana nienagannie. Imprezę prowadził Marek Gajewski z Wrocławia, dopisali honorowi goście oraz publiczność.

Barbara Skowron

Barbara Skowron

Małgorzata Kaliszewska

Małgorzata Kaliszewska

Czytaj dalejII Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach Zakrzów, 1-2 października 2005

Kategorie MPA

I Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskich Siodłach – Bolęcin, 17-19.09.2004

Już drugi raz Klub Jeździecki ‚SZARŻA’ w Bolęcinie podjął się zorganizowania Mistrzostw Małopolski w ujeżdżeniu. Tym razem frekwencja na imprezie przerosła najśmielsze oczekiwania – w zawodach wzięło udział łącznie 52 zawodników na 55 koniach, co jak na regionalne zawody ujeżdżeniowe jest naprawdę niezłym wynikiem. Komisji Sędziowskiej przewodniczyła Danuta Lusina, a członkami komisji były: Agnieszka Pyka, Zuzanna Stajno i Ewa Zaręba.
Zawody odbywały się przy ładnej, słonecznej pogodzie. Publiczność dopisała dość licznie, a sponsorzy zawodów, których organizatorom udało się licznie namówić do współpracy, mogli mieć powody do zadowolenia.
Jednocześnie z Mistrzostwami Małopolski rozegrano I Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskich Siodłach. Klub Szarża już w ubiegłym roku rozpoczął organizowanie zawodów dla amazonek, a obecnie pokusił się na zorganizowanie imprezy o randze amatorskich Mistrzostw Polski. Ogromnie pomogły tu długie i żmudne treningi oraz występy i pokazy, m.innymi podczas Dni Polskich w Chantilly pod Paryżem, gdzie amazonki z Bolęcina dały znakomity pokaz jazdy w tym przepięknym, choć już nieco archaicznym stylu.

Czytaj dalejI Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskich Siodłach – Bolęcin, 17-19.09.2004

Kategorie MPA

Sprzęt i strój:

 • Ogólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu do jazdy w damskim siodle
 • Uzupełnienia regulaminów PZJ dotyczące zawodów w damskim siodle.
 • Cykl artykułów na temat jazdy po damsku autorstwa Joli Lipki opublikowanych w Koniu Polskim w 2006r. (nr. 2, 3, 4):
  – o siodle
  – o stroju
  – o zasadach jazdy po damsku
 • Budowa siodła do współczesnej, bezpiecznej jazdy po damsku z krótkim słowniczkiem angielsko-polskim
  Kupno siodła damskiego – odpowiedzi na ważne pytania i pomocne wskazówki.
 • Ilustracje poprawnego i niepoprawnego dosiadu
 • PODRĘCZNIK „Podstawy współczesnej jazdy konnej po damsku”
  Pierwsza polskojęzyczna publikacja na temat jazdy po damsku od czasu wydania przez Maryę Wodzińską w roku 1893 książki „AMAZONKA. Podręcznik jazdy konnej dla dam”. „Podstawy współczesnej jazdy konnej po damsku” to elementarz, który zawiera niezbędne „ABC” dla amazonek pragnących uczyć się tego pięknego stylu jazdy – informacje na temat stroju, sprzętu i podstaw jazdy konnej w damskim siodle. Podręcznik ma 28 stron, jest ilustrowany wieloma zdjęciami.

 

Ogólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu do jazdy w damskim siodle i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Niezależnie od tego czy zamierzamy jeździć konkursy sportowe, kostiumowe czy dosiadać konia po damsku tylko dla przyjemności, istnieją ogólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu, których należy bezwzględnie przestrzegać w każdej sytuacji.

Koń

Nie każdy koń przyjmuje damskie siodło. Pod żadnym pozorem nie wolno jeździć konno po damsku na koniach, które mają tendencje do wspinania się.
Pomijając uwarunkowania psychiczne, koń „damski” powinien mieć wyraźny kłąb i szerokie łopatki, w przeciwnym wypadku siodło damskie będzie miało tendencje do przekręcania się.
Ponieważ siodło damskie jest dłuższe i dużo cięższe niż siodło sportowe, konie do jazdy po damsku powinny być większe. 
Nie wolno siodłać damskim siodłem koni młodych, przeciętnie dopiero konie 6-letnie gotowe są nosić damskie siodło (a rasy później dojrzewające jeszcze rok powinny poczekać).

Czytaj dalejOgólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu do jazdy w damskim siodle i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa