Mistrzostwa Polski Amazonek

 

W 2003r. członkowie Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE” rozpoczęli próby stworzenia sportu jeździeckiego w jeździe po damsku. Pomysłodawcą był Mikołaj Rey i w jego klubie „Szarża” odbyły się pierwsze zawody amazonek w ujeżdżeniu w damskich siodłach.
Od tamtej pory, co roku Stowarzyszenie we współpracy z klubami jeździeckimi w kraju organizuje Mistrzostwa Polski Amazonek.
Jesienią 2004 w Bolęcinie odbyły się I Mistrzostwa Polski Amazonek W Damskich Siodłach. W latach 2005 i 2006 Stowarzyszenie zorganizowało Mistrzostwa Polski Amazonek w Zakrzowie. Do 2005r. odbywały się jedynie w konkurencji ujeżdżenia, jednak biorąc pod uwagę fakt ogromnego zainteresowania skokami w damskim siodle, w roku 2006 w ramach Mistrzostw zostały zorganizowanie również zawody skokowe dla amazonek jeżdżących po damsku. W tym samym roku rozegrano również pierwszy konkurs kostiumowy – Konkurs Elegancji o Puchar Prezesa Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE”. W 2007r., kiedy Mistrzostwa Polski Amazonek odbywały się w KJ „Huzar”, został zorganizowany pierwszy konkurs Potęgi Skoku, konkurs Strojów Historycznych o Puchar Prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz zabawny konkurs Szampańskie Wyzwanie, który został objęty patronatem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach. Od 2008r. rozgrywa się konkurs Freestyle, a rok później w Janowie Podlaskim zorganizowano pierwszy Przejazd Dowolny. W 2010r., kiedy gościem specjalnym MPA był Roger Philpot, sędziował on pierwszy rozegrany w Polsce konkurs Equitation.
Z roku na rok Mistrzostwa Polski Amazonek są coraz wiekszą, ciekawszą i liczniejszą imprezą. Są organizowane w taki sposób, aby każda z jeżdżących po damsku amazonek znalazła interesujący konkurs dla siebie – zależnie od poziomu jeździeckiego i zainteresowań.
Dlatego w zależności od poziomu zaawansowania amazonek rozgrywa się dwa konkursy ujeżdżenia – Małą Rundę oraz Mistrzostwa w Ujeżdżeniu. Również konkurs Equitation jest konkursem dla początkujących.
Konkursy kostiumowe podzielone są tematycznie i mogą brać w nich udział wszystkie amazonki, chociaż Przejazd Dowolny dedykowany jest najbardziej niedoświadczonym jeźdźcom.


Do tej pory ulgowo traktowane były amazonki, które nie zawsze stosowały się do wymogów formalnych konkursów, jednakże w celu podnoszenia poziomu zawodów będziemy kategorycznie przestrzegać zasad. Dlatego bardzo prosimy wszystkie amazonki o stosowanie się do opisów konkursów.

plik MS Word

opisy konkursów
(plik MS Word)

Przypominamy:
W konkursach sportowych obowiązuje strój sportowy! W ujeżdżeniu niedozwolone są kolczyki, woale, itp. W skokach obowiązkowy jest kask.
W Konkursie Strojów Historycznych eliminacją grozi brak opisu prezentowanego stroju.