IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Amazonek, KJ Huzar, 7-8.09.2007

 

 

Już po raz czwarty odbyły się Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle. Tym razem amazonki gościł Klub Jeździecki „Huzar” w Józefowie k. Żyrardowa. Mimo iż pogoda nie dopisała, w konkursach wzięły udział aż 23 amazonki, nie tylko z Polski. Na zaproszenie Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE” przybyły także jeżdżące po damsku panie z Czech i Rosji.

Karolina Bielińska
Dorota Fijałkowska
Aleksandra Fijałkowska
Agnieszka Helbik
Malgorzata Kaliszewska
Maja Kapkowska
Magda Kizinkiewicz
Sylwia Kołodziej
Danuta Konończuk
Agnieszka Koryl
Kaja Kuczmierowska
Edyta Mikołajewska-Lesiak
Aleksandra Nowicka
Marta Przygodzka
Malgorzata Skowron
Barbara Skowron
Marta Skupio

Jana Kosarova, Czechy
Teresa Prochazkova, Czechy
Barbara Vesela, Czechy
Helena Vrbicka, Czechy
Tatiana Kozlova, Rosja
Irina Ludina, Rosja

Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Adam Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz pod honorowym patronatem Marka Treli, dyrektora Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, Piotra Świdy, dyrektora Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz Marcina Szczypiorskiego, prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego.
Patronami medialnymi były miesięcznik Koń Polski i portal kobiety.pl.
Patronat honorowy sprawowały panie Clarissa Dawson – trzykrotna Amazonka Roku w Wielkiej Brytanii, Krystyna Demska-Olbrychska, Barbara Wrzesińska, Xymena Zaniewska i polska olimpijka Wanda Wąsowska.

Rywalizacja odbywała się w konkursach ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, potęgi skoku oraz konkursach elegancji i strojów historycznych.
W konkurencji ujeżdżenie wygrała Jana Kosarova z Czech na Akimie, zaś Mistrzynią Polski została Danuta Konończuk na koniu Dziryt. Nagrodę, czyli puchar oraz weekendowy zimowy pobyt w Bieszczadach, ufundowała Villa Elf z Ustrzyk Dolnych. Srebrny medal zdobyła Barbara Skowron na Atlancie, a brązowy Sylwia Kołodziej na karym Baunehojens Casani.
Spośród aktorek jeżdżących konno tylko Magdalena Kizinkiewicz odważyła się na udział w Mistrzostwach, pojechała program ujeżdżeniowy i naprawdę pięknie wyglądała.

W skokach przez przeszkody o puchar Klubu Jeździeckiego „Huzar” bezkonkurencyjna okazała się para Małgorzata Skowron i Lawir. Srebro otrzymała Kaja Kuczmierowska na Mewie, a brąz przypadł Danucie Konończuk na Escudo. Amazonki oprócz tradycyjnych pucharów i flots otrzymały nagrody od firmy Elmak – piloty uniwersalne go sprzętu RTV.
Konkurs Potęgi Skoku wygrała także para Magorzata Skowron i Lawir, która w pięknym stylu pokonała przeszkodę o wysokości 125 cm.

W sobotę odbył się Konkurs Strojów Historycznych o puchar Prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Konkurs wygrała Sylwia Kołodziej ubrana w piękną, renesansową suknię. Na drugim miejscu były exequo: Irina Ludina w kostiumie bohaterki powieści „Turecki gambit”, Danuta Konończuk w klasycznej zielonej amazonce z obrazu Juliusza Kossaka i Edyta Mikołajewska-Lesiak jako dama z obrazu Briułłowa. Puchar w imieniu Marka Treli wręczył Maciej Falkiewicz w bardzo „klimatycznej” konwencji, poniewał sam miał na sobie kostium historyczny – strój szlachecki.

Najwięcej emocji dostarczył Konkurs Elegancji o puchar i nagrodę Prezes Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE” – Joli Lipki. Damy prezentowały się w kostiumach nawiązujących do sukien historycznych lub zaprojektowanych przez siebie. Najważniejsza była postawa amazonki, jej wdzięk i prezencja, ale także pomysłowość i niekonwencjonalność. Puchar i nagrodę, którą była ręcznie wykonana srebrna spinka do plastronu z miniaturą damskiego siodła (autorstwa Bartłomieja Soszyńskiego, artysty mieszkającego w Bieszczadach) wygrała Edyta Mikołajewska-Lesiak w stroju Kniahini Kurcewiczowej z sokołem na ręku. Drugie miejsce przypadło exequo Agnieszce Helbik i Agnieszce Koryl, zaś trzecie Tatianie Kozlovej (Rosja) i Janie Kosarovej (Czechy).

Mistrzostwom towarzyszyły wystawy rzeźby Piotra Michnikowskiego, malarstwa Macieja Falkiewicza, Wojciecha Dziatko i Wiktora Garwolińskiego oraz rysunku Mai Kapkowskiej-Szewczak.

Ciekawym elementem podczas trwania Mistrzostw był pokaz wypalania wykonanej z gliny głowy konia – części rzeźby Piotra Michnikowskiego, autora i twórcy statuetki Stowarzyszenia „W DAMSKIM SIODLE”. Wszyscy zawodnicy i goście mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć proces powstawania rzeźby.

Niedzielne konkursy uświetniły pokazy „żywych obrazów” inspirowanych malarstwem Juliusza, Jerzego i Wojciecha Kossaków przedstawiających grupy jeźdźców w strojach historycznych. Pomysłodawcą i osobą, która czuwała nad ich przebiegiem był Tomasz Biernawski, znawca koni i militariów.

Z ogromnym aplauzem publiczności spotkała się inscenizacja sceny z filmu „Ogniem i mieczem”. Przejazd Kniahini Kurcewiczowej z synami i Bohunem (w tej roli Wojciech Olszański). Uroku całej scenie dodawał sokół, siedzący na ręce Kurcewiczowej. Młodzi jeźdźcy w roli synów Kniahini rozbawili publiczność brawurowymi galopami wzdłuż szranek czworoboku.
Autentyczności scenie dodawał fakt, iż wszyscy uczestnicy mieli na sobie oryginalne kostiumy, w których występowali aktorzy w filmie.

Scenka, w której dwóch drabantów prowadzi siedzącą na koniu lady Godivę (w tej odważnej roli Maja Kapkowska-Szewczak) wywołała burzę oklasków i słowa uznania dla Mai. Za odwagę i urok z jakim siedziała w damskim siodle z bosymi stopami przy raczej niesprzyjającej aurze i długimi, spływającymi aż na koński zad włosami. Można było mieć wrażenie, że czas cofnął się o kilkaset lat…

Zwieńczeniem Mistrzostw był zabawny konkurs „Szampańskie Wyzwanie”, w którym zadaniem amazonek było przebycie dwóch okrążeń na czworoboku w każdym chodzie z kieliszkiem szampana w ręce. Wygrała ta amazonka, która po zakończeniu przejazdu miała największą ilość trunku w kieliszku. Główną nagrodę, czyli wielką butelkę szampana ufundowaną przez dyrekcję Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie otrzymała Marta Przygodzka. Edyta Mikołajewska-Lesiak i Jana Kosarova zajęły kolejne dwa miejsca w konkursie i otrzymały piękne albumy o tematyce jeździeckiej wydane przez Muzeum, które wręczył osobiście dyrektor Piotr Świda.

Po raz pierwszy, mimo kłopotów ze zdobyciem odpowiednich siodeł, kopotów z przygotowaniem damskiego konia, na Mistrzostwa Amazonek w Damskim Siodle przyjechało aż tak wiele uczestniczek. Miejmy nadzieję, że z każdym rokiem będzie przybywało pań jeżdżących po damsku, bo, jak zwykła mawiać pierwsza polska amazonka Maria Wodzińska, „pozostańcie przy waszych amazonkach i jeździe damskiej, z którą każdej z was jest z pewnością bez porównania więcej… do twarzy.”

Melania Mikołajczyk
zdjęcia: Jola Lipka