Ogólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu do jazdy w damskim siodle i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Niezależnie od tego czy zamierzamy jeździć konkursy sportowe, kostiumowe czy dosiadać konia po damsku tylko dla przyjemności, istnieją ogólne zasady dotyczące konia, stroju i sprzętu, których należy bezwzględnie przestrzegać w każdej sytuacji.

Koń

Nie każdy koń przyjmuje damskie siodło. Pod żadnym pozorem nie wolno jeździć konno po damsku na koniach, które mają tendencje do wspinania się.
Pomijając uwarunkowania psychiczne, koń „damski” powinien mieć wyraźny kłąb i szerokie łopatki, w przeciwnym wypadku siodło damskie będzie miało tendencje do przekręcania się.
Ponieważ siodło damskie jest dłuższe i dużo cięższe niż siodło sportowe, konie do jazdy po damsku powinny być większe. 
Nie wolno siodłać damskim siodłem koni młodych, przeciętnie dopiero konie 6-letnie gotowe są nosić damskie siodło (a rasy później dojrzewające jeszcze rok powinny poczekać).

Siodło

Do współczesnej, bezpiecznej jazdy po damsku nadają się wyłącznie siodła damskie nie starsze niż 80-cio letnie, z płaskim siedziskiem i wypinającym się strzemieniem. Najważniejszą sprawą jest dopasowanie siodła, które nie może uciskać ani krępować ruchów konia. Siodło musi być dopasowane od dołu do konia, a od góry do jeźdźca. Dla jeźdźca najistotniejsza jest długość siodła (zobacz: mierzenie siodła).
Do siodła damskiego nie wolno używać popręgu elastycznego, ponieważ nie może się ono przesuwać. Nie wolno wsiadać po strzemieniu, aby nie uszkodzić terlicy.

Kupno siodła damskiego – odpowiedzi na ważne pytania i pomocne wskazówki.

Strój

Niewskazane są odsłonięte ramiona i głębokie dekolty, brak rękawiczek oraz nakrycia głowy. Włosy powinny być spięte, a nie rozpuszczone. Zabronione ze względów bezpieczeństwa są kolczyki. Niestosowne są kwiatki, pióra.

Ostroga tylko na lewej nodze. Prawą łydkę zastępuje sztywny palcat, używany jako pomoc, by powodować koniem.


Przypominamy:
W konkursach sportowych obowiązuje strój sportowy! W ujeżdżeniu niedozwolone są kolczyki, woale, itp. W skokach obowiązkowy jest kask.
W Konkursie Strojów Historycznych eliminacją grozi brak opisu prezentowanego stroju, a w konkursie Freestyle podkładu muzycznego.